انواع متریال نمای ساختمان با توجه به ویژگی های متفاوتی که دارند می توانند عملکردهای متعددی در مصرف یا اتلاف انرژی داشته باشند . به دلیل نبود اطلاعات کافی در خصوص سنگهای ساختمانی در بین مصرف کنندگان، در اینجا سعی شده به اختصار اطلاعاتی کاربردی جهت انتخاب سنگ ساختمانی مناسب ارائه شود. در صورت امکان با ساکنان آینده خانه صحبت کنید و از علاقهمندیها، نیازها و فعالیتهایشان اطلاع یابید و طراحی پلان را بر مبنای اطلاعاتی که به دست آوردهاید انجام دهید. نمای ساختمان رومی با وجود ستونها و سقفهای بلند، حس استحکام و قدرت را به بیننده القا میکند. گروه مهندسی سازه گستر فلق، مجری انواع نماهای ساختمانی در این مطلب به معرفی نمای رومی و بررسی معایب و مزایای اجرای آن پرداخته است. آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمانی به انواع آجر رسی، آجر ماسه آهکی، آجر مارنی و آجر بتنی تقسیم بندی میشوند. هر ساختمانی به یک منظور خاص احداث میگردد و کاربری خاص خود را دارد. از طرف دیگر به دلیل تفاوت نیازهای هر فرد با دیگران و همچنین تفاوت سبکهای زندگی خانوادههای مختلف این پیچیدگی در طراحی پلان مسکونی بیشتر شده و به دقت زیادی برنامه ی طراحی نمای ساختمان - لینک زیر را چک کنید - نیاز دارد. عدم آشنایی با این موارد موجب بروز مشکلاتی خواهد شد که که کیفیت و ایمنی کار را پایین میآورند و زیبایی نمای سنگی ساختمان شما را نابود میکنند.

طراحی نمای ساختمان صنعتی

بلندی سقفها و بزرگی پنجرهها در این سبک موجب اتلاف شدید انرژی میشود. چه از لحاظ مصالح و چه از لحاظ سبک معماری و نحوه ی اجرای نمای ساختمان. در قرن ۹ میلادی با افزایش قدرت روم، معماری رومی در اروپا فراگیر شد و از آن پس بسیاری از سازههای اصلی همچون قصرها و کلیساها به سبک رومی طراحی و ساخته شدند. نما سازی در تمام چهار جهت بنا اجباری ست و نماهای جانبی مشابه و یا هم گون با نمای اصلی باشد. همانگونه که از عنوان نمای خشک بر می آید ، تفاوت اصلی این نما با نمای معمول (ملاتی) در نوع اتصال مصالح نما به سازه ساختمان می باشد. معمولاً بدنه آن یا اصطلاحاً کلاف از جنس فولاد میباشد و روکش آن با توجه به سلیقه ی مشتری میتواند آجر نشوز و یا حتی چوبی باشد. حال که به رنگ روشن سنگها و سیمان مورداستفاده در طراحی این نما اشاره کردیم، باید بگوییم که استفاده از رنگهای روشنی همچون سفید، شیری و کرم یکی دیگر از ویژگیهای معماری رومی است. معماری رومی با ویژگیهای چشمگیر خود هر بینندهای را به وجد میآورد. معمولا اجزای نمای رومی با طرحهای گوناگون به صورت پیشساخته موجود هستند و پیادهسازی آنها تنها به نماسازی حرفهای نیاز دارد.  • جلوگیری ازعبور اشعه ماوراء بنفش


  • مقاومت در برابر باران های اسیدی


  • نمای مدل اسپایدر لوله ای


  • 0 ادامه مطلب


  • تنوع ورقهای کامپوزیت


  • شیوه ریلی یا HANG


  • مقاوت کم در برابر زلزله


  • هفت رنگ،
البته در دنیا معماران شاخصی هستند که فقط با سبک کلاسیک طراحی می کنند و یا معمارانی که تنها با سبک رومی ساختمانها را طراحی می کنند . در این بخش میتوانید با استفاده از دیاگرامها کار را پیش ببرید. نما از مهمترین اجزای ساختمان است، چرا که حکم ویترین ساختمان را دارد. و این عمل بستگی به نوع سلیقه و محیطی که ما در آن زندگی میکنیم دارد. نمای ساختمان اولین چیزی است که پیش از ورود به ساختمان با آن مواجه میشویم، بنابراین طراحی آن شناخت اولیهی ما از ساختمان و ساکنین آن را شکل میدهد . در این دوره معماران با استفاده از ویژگیهای شکوهمند معماری سنتی رومی، سازههایی طراحی کردند که تداعیگر قدرت، استحکام و عظمت بودند. نما به سبک رومی یکی از همان طرحهایی است که حس قدرت، زیبایی، رفاه و عظمت را در افراد به وجود میآورد. رنگ روشن سازههای رومی و استفاده از ستونها و طاقهای بلند و همچنین پنجرههای بزرگ از دیگر ویژگیهای این سبک است که عظمت را به نمایش میگذارد. وجود سنگهای گران قیمت در این نما که بهطور ویژه با رنگهای روشن انتخاب میشوند، در کنار ستونها و طاقهای بلند و پنجرههای بزرگ به شکوه هرچه بیشتر ساختمان میافزایند. با این حال درصورت انتخاب طراح و نماساز متبحر میتوانید با رفع معایب و تلفیق معماری رومی و ایرانی زیباترین نما را برای ساختمان خود خلق کنید.

اجرای نمای شیشه ای

1- به امکانات و فرصتهای موجود توجه کنید. درنما در هر ساختمان بسته به محل قرارگیری آن،شرایط آب و هوایی منطقه،زلزله خیز بودن آن(نزدیکی به گسل)،باد و طوفان،آلودگی هوا،میزان آلاینده های موجود در هوا و همچنین مصالح آن می تواند از طراحی متفاوت برخوردار باشد. از سوی دیگر اجرای این نما بسیار آسان است چرا که طرحهای آن بهصوزت پیشساخته موجود هستند و تنها برای نصب یه نماکاری متبحر نیاز دارند. در مناطقی که رطوبت هوا بالاست بهتر است که برای نصب سرامیک کف از ملات ماسه - سیمان با نسبت اختلاط ۱ به ۶ استفاده شود. این روش نصب به روش اول جدیدتر می باشد و دارای مزیت های خاص خود است به همین دلیل از طرفداران زیادی برخوردار است. طبیعتاً اگر نمای ساختمان در دید اول به شما حس سردی القاء کند، سایر خلاقیتهای معمار نیز ممکن است شما را دلسرد کند. زیرا ممکن است نماهای تمام آجری به تایید و تصویب منطقه شهرداری نرسد. علاوه بر اینها در پلان مسکونی طراحی شده باید سعی شود از کل زمین به بهترین شکل ممکن استفاده شود و از ایجاد فضاهای ناکارآمد و غیر عملکردی خودداری شود. نمای ویلا باید متمایز، هماهنگ با کل بنا، مقاوم به شرایط اقلیمی و متناسب با بودجه بندی و در نهایت زیبا باشد. پیوستگی باید در کل ظاهر نما دیده شود.

طراحی نما کامپوزیت

نورپردازی در نمای یک ساختمان اداری باید به شکل منطقی باشد و برای این منظور هم در طراحی نمای ساختمان تمهیداتی در نظر گرفته شود. در غیر این صورت طراحی پلان را به گونهای انجام دهید که برای بیشتر افراد مناسب باشد و نیازهای معمول انسانها را پاسخ دهد. شما میتوانید با به کار بردن مبلمانی مدرن و ترکیب رنگ های خنثی ، دکوراسیون داخلی پذیرایی تان را به سبک مینیمال در بیاورید. سیرکولاسیون در طراحی پلان به معنی چگونگی حرکت در فضا و همچنین نحوه ارتباط بخشهای مختلف با هم است. زیرا فروشگاه های مجازی با تولیدکنندگان کاشی و سرامیک در ارتباط مستقیم هستند. همچنین توجه کنید که ارتباط فضاها به گونهای برقرار نشود که در فعالیتهای مختلف تداخل ایجاد شود. ما با کنتراست میان رنگ های خنثی و رنگ های پر جنب و جوش میتوانیم به جذابیت دکوراسیون داخلی پذیرایی خود بیافزاییم. همه ی ما عاشق دکوراسیون رنگ سفید میباشیم زیرا حس آرامش بخشی را به ما القا میکند. ساختمانهایی که نمای بیرونی آنها به زیبایی طراحی شده باشند، توجه افراد بسیاری را به خود جلب میکنند و میتوانند احساسات خوبی از قبیل شادی، زیبایی، رفاه، آرامش و قدرت را در بیننده و حتی ساکنین ساختمان به وجود آورند. ۲- نمایی از یک خانه ویلایی دوبلکس که نگاه کردن به این نما ، حس آرامش بخشی را به بیننده منتقل می کند .